Blogs

THE WINNERS – SURREY AWARDS 2024…

Posted by Devenia Besant on 18 May 2024

Last night The Surrey Awards returned to Sandown Park to reward the “best of the best” in Surrey.   With over 20 categories the 6 shortlist judges (Surrey Rocks commercial director Matt Fielder, BBC celebrity journalist Angela Sara West, comedian Bobby Davro and ‘Rise of the Footsoldiers’ actress Rachel Warren, marketing executive Joanne Matthews and Surrey Rocks editor Sam Matthews) really had their work cut out.  The final vote then went to the public,  with 17,000 votes cast to pick the winners and the highly commended.

It was a fantastic event, we really do have some great businesses in Surrey and it was really nice to have some favourite Epsom Businesses on the shortlist of nominees.

The WINNERS and highly commended are:

BEST FINE DINING

WINNERS: Kinghams (Shere)

HIGHLY COMMENDED: The French Table (Surbiton)

OTHER NOMINEES:

Sorrel (Dorking)
Latymer (Bagshot)
The Tudor Pass (Egham)
The Japanese Grill (Leatherhead)
The Victoria (Oxshott)

BEST RESTAURANT (MEDITERRANEAN)

WINNERS: Spaghetti Tree (Tadworth)

HIGHLY COMMENDED: Grappelli (Cobham)

OTHER NOMINEES:

Lebnani (Reigate)
L’Ultimo (Leatherhead)
Cappadocia (Epsom, Kingston)
The Ivy (Cobham, Guildford)
Don Luis (Esher)

BEST RESTAURANT (OTHERS)

WINNERS: Coppa Club (Cobham/Haslemere/Guildford)

HIGHLY COMMENDED: Epsom Social (Epsom)

OTHER NOMINEES:

63rd+1st (Cobham)
Cattle & Cocktail (Oxted)
Langleys (Surbiton)
The Fox dining room (Ottershaw)
Gordo’s (Guildford)

BEST GASTROPUB

WINNERS: The Black Swan (Ockham)

HIGHLY COMMENDED: The Victoria (Oxshott)

OTHER NOMINEES:

Grumpy Mole (Oxted, Epsom, Cheam, Brockham, Tadworth)
The Watermill (Dorking)
March Hare (Guildford)
The Waverley Inn (Weybridge)
The Bear (Cobham)

BEST DESSERT BAR

WINNERS: Creams (Guildford)

HIGHLY COMMENDED: Skoops (Leatherhead)

OTHER NOMINEES:

My Froyoland (Camberley)
Bliss (Caterham)
Sweet Passion Cakes (Byfleet)
Dotties (Carshalton)
Little Dessert Shop (Woking)

BEST CAFE

WINNERS: Fego (Cobham & Banstead)

HIGHLY COMMENDED: Café Chai (Banstead)

OTHER NOMINEES:

Lucio’s (Leatherhead)
Rye Café & Juice Bar (Ashtead)
Charlie & Ginger (Leatherhead & Epsom)
Armadillo Coffee Club (Virginia Water)
Hummings (Esher)

BEST BAR

WINNERS: Hummings (Esher)

HIGHLY COMMENDED: Gin Kitchen (Dorking)

OTHER NOMINEES:

Incognito (Kingston)
Bosco Lounge (Surbiton)
Pounding Heart (Esher)
The Ginistry (Epsom & Oxted)
H Bar (Guildford)

BEST NIGHTCLUB

WINNERS: The Liqs Club (Ashtead)

HIGHLY COMMENDED: The Ivory lounge (Reigate)

OTHER NOMINEES:

Pryzm (Kingston)
AUX (Guildford)
Fever & Boutique (Epsom)
Niku (Surbiton)
Labyrinth (Guildford)

BEST LIVE MUSIC VENUE

WINNERS: G Live (Guildford)

HIGHLY COMMENDED:  Esher Theatre (Esher)

OTHER NOMINEES:

The Boileroom (Guildford)
The Cage (Reigate)
Agin Court (Camberley)
Fighting Cocks (Kingston)
Dorking Halls (Dorking)

BEST HOTEL

WINNERS: Foxhills (Ottershaw)

HIGHLY COMMENDED: Harbour Hotel (Guildford)

OTHER NOMINEES:

Beaverbrook (Leatherhead)
Pennyhill Park (Bagshot)
Wotton House (Dorking)
Great Fosters (Egham)
Woodlands Park Hotel (Cobham)

BEST FITNESS

WINNERS: Aspire to Greatness (Esher)

HIGHLY COMMENDED: Ashtead Squash & Tennis Club (Ashtead)

OTHER NOMINEES:

Warehouse Gym (West Byfleet)
Bodhi Eden (Epsom)
Foxhills (Ottershaw)
JEM Taekwondo (Horley)
Ezee Padel (Weybridge)

BEST SPA

WINNERS: The Coach House Spa (Leatherhead)

HIGHLY COMMENDED: Brooklands Spa (Weybridge)

OTHER NOMINEES:

The Spa at Pennyhill Park (Bagshot)
Foxhills Spa (Ottershaw)
Mayflower Spa (Dorking)
The Spa at Runnymede (Egham)
The Spa at Frimley Hall (Frimley)

BEST BEAUTY

WINNERS:  EQlibrium (Weybridge/London)

HIGHLY COMMENDED:  Light Touch Clinic (Weybridge)

OTHER NOMINEES:

Icon Style Beauty (Cobham)
Mudita Aesthetics (Chessington)
Lisa Harris Skin Science (Weybridge)
Thames Dental & Facial Care (Thames Ditton)
Tara Morgan Aesthetics (Woking)

BEST HAIR SALON

WINNERS:  Hare & Bone (Esher)

HIGHLY COMMENDED:  The Cutting Room (Chobham)

OTHER NOMINEES:

Teresa Weller (Dorking)
Nico Bouquet (Cobham)
Cally Borg (Reigate)
Serenity Hair & Spa (Camberley)
Hollowaywright/Kbhairextensions (Lingfield)

BEST FAMILY FUN

WINNERS: Daytona Motorsport (Esher)

HIGHLY COMMENDED: Bockett’s Farm (Leatherhead)

OTHER NOMINEES:

Top Golf (Addlestone)
Thorpe Lakes (Chertsey)
Campaign Paintball (Cobham)
Shynefest (Guildford)
Kick X (Woking)
Daytona Motorsport (Esher)

BEST WOMEN’S FASHION

WINNERS: Monice London (Epsom)

HIGHLY COMMENDED: House of Afrika (Purley)

OTHER NOMINEES:

Nettie Knows (Weybridge)
Jules Boutique (Oxted)
The Gate Boutique (Guildford)
Bernard Boutique (Esher)
Eluroom (Godalming)

BEST MEN’S FASHION

WINNERS: Howard & Co Attire (Kent/Surrey)

HIGHLY COMMENDED: Jeremy Hobbs (Cobham)

OTHER NOMINEES:

Robert Fuller Menswear (Banstead)
Westdaw Menswear (Dorking)
David’s of Haslemere (Haslemere)
AD Clothing (Guildford)
County Clothes (Reigate)

BEST NEWCOMER (ACROSS ALL CATEGORIES)

WINNERS: Hollowaywright/Kbhairextensions (Lingfield)

HIGHLY COMMENDED: Seven Stars (Ripley)

OTHER NOMINEES:

The Liqs Club (Ashtead)
Plough & Harrow (Thames Ditton)
Creams (Redhill)
The Prince of Wales (Esher)
J’Adore La Beaute (Hampton Court)

Congratulations to all!

Lastly this year’s Surrey Awards in conjunction with Surrey Rocks were in aid of two fantastic charities:

ESDAS (East Surrey Domestic Abuse Services – https://www.esdas.org.uk/)

The Meeting Room (a Surrey Homelessness Charity- https://www.themeetingroom.org.uk/).

Dee xx

 
Devenia Besant
Devenia (Dee) Besant is the founder of Epsom and Ewell Families. Runs a busy household as a mummy of 3 and a wife and some would say crazily committed to helping small businesses and the local community.

Join Our Mailing List